Denizyolu Taşımacılığı

Hızlı ve Güvenli Denizyolu Taşımacılığı

DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI

Taşımacılık yada kargo denildiği zaman karşınıza bir çok farklı gönderim seçenekleri çıkacaktır. Havayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı , demiryolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı ürününüzü dilediğiniz yerden başka bir yere ulaştırabilmenize olanak sağlayan taşımacılık çeşitleridir. Günümüzde en çok tercih gören taşımacılık çeşitlerinin başında ise denizyolu taşımacılığı gelmektedir. Denizyolu taşımacılığı ; denizyolu aracılığı ile limanlar arasında transfer edilerek , çoğunlukla uluslar arası sevkiyatlarda tercih edilen ürünlerin istenilen zamanda gönderiminin sağlandığı bir taşımacılık türüdür.

Planlaması açısından titizlik isteyen bir iştir. Profesyonel bir ekip tarafından işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir. Müşteriye verilecek süreler , işlemlerin süresi, ülkeler arası geçiş işlemleri gibi ürünün ulaşım tarihini etkileyecek bir çok faktör titizlikle gözden geçirilip müşteriye o şekilde tarih verilmedir.

Dünya genelinde şu anda 4600 liman bulunmaktadır. Bunların içerisinden 100 tanesi denizyolu taşımacılığı açısından büyük önem taşımaktadır. Taşımacılık hizmetlerinin büyük bir kısmı bu limanlar arasında yapılmaktadır.

Yük Çeşitleri

Her taşımacılık türünde olduğu gibi denizyolu taşımacılığı için de belirlenmiş bir yük taşıma kriterleri mevcuttur. Bunların başlıcalarını sıralamak gerekirse;

İthalat ve ihracat taşımaları

Türkiye aktarması ile yapılacak olan her türlü transit geçişli taşımalar

Özel konteynır taşımacılığı

Yurtiçi dağıtım

Genel kargo taşımacılığı; her türlü normal kargo ürünlerinin taşımacılığı.

Endüstriyel içerikli madde taşımacılığı; inşaat malzemeleri , hammaddeler bulunabilir.

Denizyolu Taşımacılığı Türleri

Denizyolu taşımacılığı sefer çeşitlerine göre incelendiğinde iki ayrı tür seferle karşılaşılmaktadır. Bunlardan birincisi düzenli taşımacılık dediğimiz çeşittir. Düzenli taşımacılıkta belirli bir plan dahilinde belirli bir rota ile ilerlenir. Önceden belirlenmiş limanlar arasında gerçekleştirilir. Her sevkiyat öncesinde programı belli olan bu çeşitte geminin doluluk oranının önemi yoktur.

Bir diğer sefer türü ise düzensiz taşımacılıktır. Düzensiz taşımacılık belirli bir rotaya bağlı kalmaz. Dünyanın neresinde taşınacak yük bulursa oraya gitmek suretiyle çalışır. Dünyanın her yerine yük taşımaktadır. Herhangi bir düzen yada program söz konusu olmamaktadır.

Tehlikeli madde taşımacılığı ; genellikle petrol türevi yanıcı kökenli ürünlerin taşınması amaçlanan bir denizyolu taşımacılığı çeşididir. Yanıcı ürünlerin uluslar arası uzak mesafelere gönderimini sağlamak için en kolay ve en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Bir diğer tercih sebebi ise denizyolu aracılığıyla taşınmasının oldukça güvenli olmasıdır.

Konteyner taşımacılığı ; denizyolunda çoğunlukla tercih edilen türlerden biri olmaktadır. Adet olarak fazla olan ürünlerin daha uygun maliyetlere taşınmasına olanak sağlamaktadır. Uluslar arası ticari bakış açısında en çok tercih edilen gönderim çeşididir.

Değerli eşyaları güvenli taşıma
Optimizasyon Programları
7/24 Teknik Destek
Düşük işletme maliyetleri
Minimum nakliyat süreleri
Hizmetlerimiz